automatyczna skrzynia biegów
 
O prnd.pl - automatyczne skrzynie biegów
Reklama w prnd.pl
kontakt z prnd.pl

10. Określenie kosztu naprawy automatycznej skrzyni biegów.

Określić to zawsze można koszt robocizny z wymianą zregenerowanego konwertera na około 1500 - 2000 zł porównywalnie w całej Polsce. Na różnych aukcjach można spotkać oferty typu - naprawa za 500 zł. Należy uważać na takie oferty. Diagostyka jest płatna, brak gwarancji. Dlatego nim podejmiesz decyzje gdzie zostawić swój samochód zastanów się - 500 zł róznicy na poczatku może kosztować 2000 zł więcej na końcu. I to bez żadnej gwarancji.

Kilka faktów:

Trudno zwłaszcza w Polsce ludziom pojąć istote asb. Mechaników traktuje się jak kowali - powiem im co się dzieje, a on ma mi powiedzieć ile to będzie kosztować, jak nie - to znaczy że oszust.

Skrzynia automatyczna - we współczesnym samochodzie jest najbardziej skomplikowanym podzespółem pojazdu - najczęściej stanowi 1/3 (!!!) wartości nowego pojazdu (zapewne nikt o tym nie wie). Przykład z firmy Mitsubishi. Model Pajero w salonie kosztuje około 240 000zł, a sama skrzynia do tego modelu 80 000 zł (!!!). Remont takiej skrzyni kosztuje kilkadziesiąt (!) tysięcy złotych. To nie jest wymysł tylko koszt części do tego modelu, które są astronomiczne.

Koszt naprawy starego samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów bardzo często przekracza jego wartość.

Pamiętaj

Następnym razem jak udasz się do warsztatu asb zapytać o cenę nie denerwuj się jak usłyszysz 5000 - 7000 zł. W serwisie (aso) zapłacisz (2 razy tyle) i tak to zrobi ten sam mechanik (serwisy często podstawiają samochody z asb do specjalistycznych zakładów, które mogłeś wcześniej odwiedzić). Zawsze można troche wytargować. Nie myśl, że na zachodzie jest taniej - stawki są porównywalne i/lub wyższe - Polacy często robią dużo lepiej. Spisz protokół przyjęcia pojazdu, To Ty jesteś właścicielem pojazdu, a nie mechanik. Dobry mechanik nim zabierze się za remont najpierw sprawdzi samochód komputerem i przejedzie się pojazdem. A ostateczny koszt poda po wyjęciu skrzyni i jej rozebraniu (wtedy płacisz tylko za robociznę).

Załatwiając sobie skrzynię czy to z allegro czy ściągając z np. Ameryki nie masz pewności w jakim ona jest stanie (często gorszym niż remontowana) i nie masz żadnej gwarancji. W Holandii i Niemczech można kupić skrzynie puste w środku (!), same obudowy w cenie pełnej. Oczywiście słowo gwarancja nie istnieje.

Kilka warsztatów specjalizujących się w asb w Polsce (znalezione przez redaktorów):

Warszawa

  • Midparts ul. Zielonogórska 12,
  • Wal-ent ul. Sielska 7, 05-500 Siedliska (k. Piaseczna)

Kraków:

  • Axod ul. Prądnicka 36,
  • ASB Sentyrz ul. Gromady Grudziąż 5

Białka Tatrzańska

  • Liptak Auto ul. Środkowa 169,

Poznań

  • Auto Walkowiak ul. Splawie 45a

Znasz więcej dobry warsztatów asb? Napisz:

info@prnd.pl

Czy można wysłać samą skrzynię do naprawy?

Teoretycznie tak. Praktycznie żaden zakład nie udzieli gwarancji na tak wykonaną naprawę. Pojazdem z asb po naprawie należy pojeździć, rozgrzać olej aby sprawdzić jak się zachowuje.

Dlaczego skrzynie multitronik są tak drogie w naprawie?

Wynika z ich budowy - 2 bieżnie połączone specjalnym łańcuchem. Sam łańcuch produkowany jest tylko w Holandii, bieżnie są bardzo drogie jedna kosztuje kilka tysięcy złotych, w tym jedna jest praktycznie niedostępna w Polsce (nawet w aso Audi, VW). Dlatego często koszt naprawy wynosi blisko 10 000 zł. Dodatkowo ich trudna budowa powoduje, że tylko "kilka" warsztatów w Polsce może podjąć się naprawy skrzyni CVT Multitronic.

Które skrzynie automatyczne są najdroższe w naprawie?

Generalnie japońskie - co wynika z cen części, ale rekompensuje to bardzo małą awaryjnością. Nowoczesne skrzynie typu Multitronic stosowane w Audi, VW, skrzynie 722.9 stosowane w najnowszych Mercedesach ML, GL, R, SL - drogie podzespoły i większość usterek spowodowanych jest wadliwym oprogramowaniem skrzyni (wina producenta). Wspomniane wcześniej Mitsubishi gdzie koszt naprawy asb w Pajero wynosi kilkadziesiąt (!!) tysięcy złotych. Zasada jest taka im droższy samochód tym droższa naprawa - Mercedes w najdroższych modelach stosuje konwerter, który sam kosztuje około 4500 zł (sam konwerter!!).